Dokumentalny 2005

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 993 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dokumentalny z 2005 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Każdej zimy, po bezdrożach lodowatej pustyni Antarktyki, najbardziej niegościnnego miejsca na ziemi, od tysięcy lat obywa się ta sama wędrówka. Setki pingwinów cesarskich opuszczają bezpieczny, błękitny ocean i wspinają się po zmrożonym śniegu, by rozpocząć długą podróż do rejonów, w których nie ma śladów jakiegokolwiek życia. Prowadzone przez instynkt i Krzyż Południa, idą co roku w to samo miejsce, by po serii tańców godowych, przy dźwiękach ekstatycznych pieśni połączyć się w monogamiczne pary i zostać rodzicami. Film nominowany do Oscara w kategorii najlepszego dokumentu.

Detektywi

4,7
Oparta na faktach działalność biura detektywistycznego. Dwóch detektywów i ich współpracownicy przyjmują wiele zleceń. Niektóre z nich mogą być niebezpieczne... ale każde z ich zleceń wykonywane są pomyślnie i kończą się aresztowaniem czarnych charakterów.


Najnowszy film Kasperskiego opowiada historię wielodzietnego małżeństwa, którego nie toleruje reszta społeczności wiejskiej. Wiodą życie na skraju nędzy, brakuje pieniędzy, ledwo wiążą koniec z końcem. Kiedyś w ich wsi doszło do ogromnej tragedii, a teraz wszyscy pokutują za ten grzech. Rodzina mieszka na uboczu małej wioski, otoczonej łańcuchem ałtajskich gór.
Wielka cisza to pierwszy film o życiu wewnątrz Wielkiej Kartuzji - głównej siedzibie Zakonu Kartuzów położonej we francuskich Alpach. Ascetyczna egzystencja mnichów przebiega w całkowitej ciszy. Jedynym dźwiękiem wyznaczającym rytm dnia są religijne śpiewy.
Autor chodził z kamerą za swoją ciocią oraz wujkiem uwieczniając ich codzienne zajęcia oraz nakłaniając do różnych głupot. Z godzinnego materiału wybrał najciekawsze 5 minut, dorzucił kilka scen powstałych podczas dogrywania krzyków do filmu Szukając prawdy i tak powstał pełen specyficznego, również czarnego, humoru Jackass przez dwa 's'.
Grupa ukraińskich mężczyzn całymi dniami naraża życie w nieczynnych, grożących zawaleniem biedaszybach. W Indonezji robotnicy pracujący przy wydobyciu siarki wdychają gorące, trujące opary nad kraterami czynnych wulkanów. Droga w dół to równie wielkie ryzyko. Krew, ogień i potworny smród – rzeźnia w Nigerii to piekło na ziemi. Gołymi niemal rękami Pakistańczycy wydzierają starym statkom kawałki metalu. Chińscy hutnicy ze strachem postrzegają siebie jako ginący gatunek. Ukraina, Indonezja, Nigeria, Pakistan, Chiny – „Śmierć człowieka pracy” to pięć portretów ciężkiej fizycznej pracy w zmechanizowanym świecie 21 wieku coraz mniej widocznej.
„Guantanamo” staje się dziś niemal synonimem słowa „więzienie”. Niechlubne praktyki, jakim poddawani są tamtejsi więźniowie, odbiły się echem w całym cywilizowanym świecie. Stały się też tematem najnowszego filmu Erika Gandiego („Nadprodukcja. Terror konsumpcji”), jednego z najczęściej nagradzanych współczesnych dokumentalistów. Współautorem „GITMO – Nowe prawa wojny” jest TARIK SALEH, który pracował już z Gandinim przy jego poprzednich filmach. „GITMO – Nowe prawa wojny” to perfekcyjnie zrealizowany dokument śledczy. Gandini z właściwą sobie dociekliwością szuka odpowiedzi na nurtujące go pytania. Kim są więźniowie przetrzymywani w Guantanamo? Czy nie obowiązuje ich konwencja genewska?
„Obcy z głębin” przedstawia relację z serii ekspedycji w głąb hydrotermalnych otworów w oceanie, gdzie bardzo gorąca i zmineralizowana woda daje schronienie najdziwniejszym zwierzętom na Ziemi – metrowym dżdżownicom ze krwistoczerwonymi ślepiami, ślepym białym krabom i zdumiewającej ilości białych krewetek. Wszystkie te stworzenia walczą między sobą o jak najlepszą pozycję przy gorących gejzerach. Stajemy przed wizualnym wyobrażeniem człowieka, który, podróżując w przestrzeni kosmicznej, obserwuje inne formy życia.
Dokument o krumpingu, nowym trendzie tanecznym, który stał się popularny w środowisku czarnoskórych hiphopowców z Los Angeles. Film pokazuje rzesze młodych ludzi, dla których taniec stał się pomysłem na życie i szansą uniknięcia wejścia w przestępczy świat. W dokumentalnym materiale reżyser – słynny fotograf – potrafił zachować swój charakterystyczny przeestetyzowany styl.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…